Λύγισε στην παράταση ο ΑΟ Αγρινίου στην Καλαμάτα

Δεν τα κατάφερε ο ΑΟ Αγρινίου στην Καλαμάτα και ηττήθηκε με 56-54 σε ένα παιχνίδι που στη μεγαλύτερη διάκρειά του ήταν γκράν κινιόλ. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 47-47 όμως ο ΑΟ Αγρινίου λύγισε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλοί και κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά έως 10 πόντους. Οι παίχτες του Γ. Διαμαντάκου με όπλο την απίστευτα δυνατή άμυνά τους κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να δεχθούν μόνο δυο πόντους από την Καλαμάτα και να βάλουν 15, περνώντας με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκόρ. Η τέταρτη περιόδος ήτραν θρίλερ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο. Ο ΑΟ στη παράταση έχασε το ματς για ένα καλάθι και έτσι έμεινε στη μέση της βαθμολογίας και την 7η θέση. Πλέον η νίκη την επόμενη αγωνιστική απέναντι στο Χαλάνδρι στο Αγρίνιο είναι μονόδρομος για τον ΑΟΑ.

Καλαμάτα 80 – ΑΟ Αγρινίου 56-54 (47-47κ.α.)
Διαιτητές: Αναγνώστου – Πλιάκας.
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 33-24, 35-39, 47-47(κ.α.), 56-54.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αβδάλας): Κόνδρας , Φωτεινάκης 1, Κούτρης, Λυκούδης 10 (2), Μαλαφέκας 7 (2), Βούλγαρης 3, Παπουτσής 2, Κοντόπουλος 6, Πολιτόπουλος 6 (1), Μπάκας 20.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 2, Σταυρόπουλος 11 (1), Μπαρούχας 2, Μανδαλάκης 8 (2), Λαμπρόπουλος 8 (1), Γεωργούλας 2, Μπάλλας 5, Ντόβας 14.