Νέα νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου επί της Ζακύνθου [HDvideo + 25pics]

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, μετά τη μεγάλη νίκη επί του Πόλις, πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου επιβλήθηκε με 75-58 της Ζακύνθου σε ένα ματς μόνο εύκολο δεν ήταν…

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στην webtv του myagrinio.gr

Ο ΑΟ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 10 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο όσο η ομάδα της Ζακύνθου δεν είχε επιθετικές λύσεις ο ΑΟΑ έλεγχε πλήρως το παιχνίδι. Ωστόσο οι γηπεδούχοι παρ’ ότι είχαν εξασφαλίσει διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο (40-29) στην τρίτη περίοδο έμειναν… στα αποδυτήρια και η ομάδα της Ζακύνθου με δυνατή άμυνα αλλά και λύσεις μέσα στην ρακέτα του ΑΟΑ πέτυχε ένα εκπληκτικό σερί μειώνοντας τη διαφορά κατά 11 πόντους σε λιγότερο απο δυο λέπτα. Κάπου εκεί το ματς έγινε ντέρμπι. Οι «νησιώτες» κατάφεραν να μειώσεουν στον πόντο (43-42). Κάπου εκεί όμως ξύπνησε και ο ΑΟΑ πετυχαίνοντας το πρώτου του καλάθι 6 λεπτά αφότου είχε ξεκινήσει το β ημίχρονο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά και τις φωνές του Γ. Διαμαντάκου ο ΑΟΑ “έκλεισε” ξανά την άμυνά του και άρχισε να «χτίζει» ξανά διαφορά ασφαλείας, με σωστές επιλογές στην επίθεση. Το σκορ έκλεισε στο 75-58 ωστόσο κάθε άλλο παρά αντικατοπρτίζει την εικόνα του αγώνα. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν για το ΑΟ που πλέον θα έχει τα περιθώρια να ξεκουραστεί, μιας και το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί στις 24/2. Εκεί ο ΑΟΑ θα αντιμετωπίσει σε αγώνα εκτός έδρας, τον Εθνικό, για την 15η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-29, 50-47, 75-58.
AO ΑΓΡΙΝΙΟY (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 3, Σταυρόπουλος 13, Μπαρούχας 17 (3), Ντόβας 13 (3), Μανδαλάκης, Γεωργούλας 15 (1), Λαμπρόπουλος 13 (1), Μπάλλας 1.
ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Θεοδόσης): Κοτσέτας 12 (1), Κλάδης, Χαλβατζής 11, Ζάγκλας 2, Τζινόπουλος 7, Βαρβαρίγος, Μπονίκος 7, Χαϊκάλης 3, Χρύσης 16 (3).