Λύγισε στην παράταση ο AO Αγρινίου από τον Εθνικό

Ο AO Αγρινίου πραγματοποίησε για άλλη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση σε εκτός έδρας παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Εθνικό και λύγισε στην παράταση με 82-73 (κ.α. 64-64). Το ματς ήταν συγκλονιστικό και ο ΑΟΑ ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκόρ έχουντας ως κορυφαίους τους Σταυρόπουλο, Μπαρούχας και Μπάλλα 10. Ωστόσο ο ΑΟΑ έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πετύψει μια σπουδαία νίκη.

Ο AO Αγρινίου μπήκε με φόρα στο ματς και έτσι στο πρώτο ημίχρονο διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Εθνικού μείωναν ολοένα την διαφορά και με ένα εύστοχο τρίποντο του Παναγιώτη Παπαδημητρίου το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Εθνικός κατάφερε να βρει τις λύσεις και τελικά να κάμψει την αντίσταση του Αγρινίου με 82-73 και να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

ΕΘΝΙΚΟΣ –ΑΓΡΙΝΙΟ 82-73 (κ.α. 64-64)
Διαιτητές: Καρακάσης, Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 12-18, 26-30, 47-51, 64-64 (κ.α.), 82-73
Εθνικός (Αναγνωστόπουλος): Τραφαλής 6, Φιλίππου, Δρακόπουλος 12 (1), Παπαδημητρίου 9 (2), Φούκος, Γιανναλέτσος 16, Φωτόπουλος 10, Βαμβακάρης, Καρυπίδης 1, Λιακόπουλος 3 (1), Κορακίτης 21 (2), Τάγαρης 4
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 2, Σταυρόπουλος 14, Μπαρούχας 19 (1), Ντόβας 7 (1), Μανδαλάκης 8, Γεωργούλας 7, Λαμπρόπουλος 4, Μπάλλας 10