Δύσκολη νίκη επί του ΑΓΣΙ για τον ΑΟ Αγρινίου – Παίζει την άνοδο στη Βόνιτσα (photo+video)

Σκληρό καρύδι αποδείχτηκε για τον ΑΟ Αγρινίου ο ΑΓΣΙ, αλλά τελικά ο πρωτοπόρος της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ βρήκε τον τρόπο του για να πάρει την 12η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο ΑΟ έκαμψε την αντίσταση του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 81-71, δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκόρ.
Στο α’ ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να ακολουθούν καλάθι-καλάθι η μια την άλλη. Στο α΄ δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ προηγούνταν στο σκόρ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να καλύψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου 37-35. Στο γ΄ δεκάλεπτο ο ΑΟ ανέβασε στροφές και πήρε κεφάλι στο σκόρ. Ο ΑΓΣΙ στην 4η περίοδο προσπάθησε να γυρίσει το ματς και μείωσε στους -4π στο 1.05′ πριν τη λήξη. Τελικά η ομάδα του Διαμαντάκου πιο έμπειρη και περισσότερο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη Πάντως οι άνθρωποι του ΑΓΣΙ, που καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγλωνα ήταν προκλητικοί, έχουν παράπονα για ορισμένες υποδείξεις των διαιτητών.

Πλέον όλοι στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής στη Βόνιτσα, όπου ο ΑΟ Αγρινίου θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο στη βαθμολογία ΑΟ Βόνιτσας (που χθες κέρδισε τη Νικόπολη) παιχνίδι που εν πολλοίς θα κρίνει και την πρώτη θέση και την άνοδο στη Γ’ εθνική. (κλικ στις φωτο για μεγένθυση)

Δεκάλεπτα : 16-20 , 37-35 ημ , 58 – 49, 81-71.
ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος) : Τσιαμάκης 8, Παπουτσής , Ρέτζιος Β , Ρέτζιος Α, Κουκορέμπας, Σταμουλάκης 3 (1) , Σταυρόπουλος 7, Μπαρούχας 17 (1), Λαμπρόπουλος 6, Γεωργούλας 24 (2), Τσάσσης , Τεπετίδης 16.
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης – Κουβάτσης ): Ντούσκος 2, Τσακανίκας , Κοττίκας 19, Αντωνίου 17(3), Θωμάι 3, Φίλιος 3, Τζάνης , Παπαγγέλης 14 , Αναγνωστάκης 5 (1), Τσιρώνης 8(2) .